Procesja Bożego Ciała w centrum Jaworzna

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 09. 2024
  • Tegoroczna procesja Bożego Ciała - 16 czerwca - w jaworznickiej Kolegiacie pw. św. Katarzyny i św. Wojciecha wyruszyła z kościoła po mszy św. o godz. 10.30. Tę uroczystą mszę odprawił ks. abp Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowa, koncelebrantem był ks. bp Grzegorz Kaszak. Modlono się w intencji diecezji sosnowieckiej, powołań kapłańskich i o pokój w Ukrainie.
    Procesja wyruszyła z kolegiaty przy dźwięku kościelnych dzwonów. Otwierali ją ministranci z krzyżem, następnie niesiono sztandar Stow. Katolickiego Przyjaźń Jaworznicka i feretrony. Po nich szły dzieci komunijne i te, które sypały płatki kwiatów. Monstrancję pod baldachimem trzymanym przez górników niósł m.in. abp Mokrzycki. W uroczystości brała też udział górnicza orkiestra dęta Tauron Wydobycie ZG Sobieski. Procesja wiodła dawnym zwyczajem do czterech ołtarzy. Pierwszy z nich umieszczono przy ul. Królowej Jadwigi. Przygotowała go Wspólnota Róże Różańcowe. Umieszczono na nim napis „Ratujmy świat”. Odczytano fragment Ewangelii wg św. Mateusza o ustanowieniu przez Jezusa najświętszego sakramentu. Drugi ołtarz znajdował się przy ul. Grunwaldzkiej. Był dziełem Wspólnoty Domowego Kościoła. Tutaj przywołano fragment Ewangelii wg św. Marka o cudownym rozmnożeniu chleba. Wierni modlili się o uchronienie ich od wszelkich klęsk, głodu i wojny.
    Trzeci ołtarz przy ul Mickiewicza przygotował Zespół Charytatywny. Tutaj przytoczono fragment Ewangelii wg św. Łukasza. Odnosił się do spotkania w Emaus zmartwychwstałego Chrystusa z uczniami. Wierni modlili się o zachowanie ich od nagłej śmierci.
    Czwarty ołtarz powstał na Rynku. Przygotowała go Akcja Katolicka wespół z KiK. Przypomniano tutaj modlitwę Jezusa podczas ostatniej wieczerzy. Wierni zanosili do Boga prośby o uwolnienie ich od grzechów. Przy dźwiękach dzwonów procesja powróciła do kościoła. Wielu wiernych wedle dawnej tradycji zabrało ze sobą gałązki brzóz zdobiących ołtarze, mają one chronić domostwo od wszelkiego nieszczęścia.
    Tradycja procesji na Boże Ciało sięga w Polsce XV wieku. Podczas procesji modlono się o odwrócenie nieszczęść, proszono również o pogodę w czasie żniw.
    Jest radością to, że od stuleci wierni tego dnia dają świadectwo wiary i ufają obecności Boga pośród nich. Setki Jaworznian nadal hołdują tej ważnej dla nich tradycji.
    Materiał pochodzi ze strony www.jaw.pl
    #jaworzno #jawpl

Komentáře • 6

  • @henrykkot1893
    @henrykkot1893 Před rokem +1

    jpde... XXI wiek🤬

  • @blackb5172
    @blackb5172 Před 2 lety +4

    Chrześcijanie muszą tak publiczne obnosić się ze swoją wiarą ?
    Nie mogą świętować u siebie w domach lub w kościele ?

    • @jaroslawsawiak1652
      @jaroslawsawiak1652 Před 2 lety

      Jeśli manifestować swe poglądy mogą partie polityczne, mniejszości narodowe czy seksualne, to dlaczego nie chrześcijanie? Nie widzę w tym nic złego.... Czy nie na tym polega szeroko rozumiany pluralizm? O tradycji już nie wspomnę....

    • @blackb5172
      @blackb5172 Před 2 lety +2

      @@jaroslawsawiak1652 Jeśli kościół nie będzie miał o to do nikogo pretensji, wtedy nikt nie będzie miał pretensji do kościoła.

  • @marianpodolski2346
    @marianpodolski2346 Před 2 lety +2

    Mam smutną wiadomość. To nie jest Jezus czcams.com/video/gnKMrS3AS0U/video.html