🚫 Přestaňte UBLIŽOVAT svým meruňkám 🚫 7 chyb v řezu, stříhání a péči, kterými ničíte své meruňky 🌳

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 03. 2024
  • 7 nejčastějších chyb a důvodů, proč jsou Vaše meruňky nemocné, neforemné, proč na jaře zmrznou a proč se jim postě nedaří. Přestaňte dělat tyto chyby a stříhejte ve správných termínech a budete mít zdravé a plodné stromy.
    Odebírejte můj kanál: / @hodinovysadar
    Jarní řez meruněk, Šittův řez meruněk, monilióza meruněk, řez, stříhání a péče o meruňky - to vše najdete v mém jarním meruňkovém video-kurzu za 390 korun. Tento (a nejen tento) kurz naleznete na mém webu www.hodinovy-sadar.cz/kurzy-r...

Komentáře • 38

  • @paraple5610
    @paraple5610 Před 2 měsíci +34

    Přeji hezký večer, tak mohu s klidem a veřejně prohlásit, že sleduji více vám podobných sadařů,ale u VÁS je to vše úplně jiné, klidné srozumitelné povídání o veškerých sadařských problémech, člověka,který se o tohle téma zajímá musí být z vašich videi nadšený, děkuji Vám,že Vás napadlo své zkušenosti,znalosti uveřejňovat abychom mi nevědomci mohli mít radosti a úspěchy každé léto,podzim.

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci +6

      Krásný večer i Vám a moc děkuji za milá slova. Věřím, že i laici zahradníci mohou chápat a vnímat své ovocné stromy komplexně a ne jen z pohledu řezu. Držím palce a přeji pěknou a plodnou sezónu. A radost ze svých stromů.

  • @hanaczvalingova655
    @hanaczvalingova655 Před 2 měsíci +9

    Shlédla jsem se zájmem, děkuji. Čistota u zahradního nářadí, to mě vůbec nenapadlo, vliv na choroby.

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci

      Klejotoky jsou způsob jak se strom snaží z houbou postiženého místa patogeny vypudit. Navíc jsou lepkavé a spory chorob na nich ulpívají. A na nůžkách si je pak přenášíte do čerstvých ran, kde se při stihu otírají.

    • @jirkasirka8693
      @jirkasirka8693 Před 2 měsíci

      Je to tak, ale největší přenos choroby je stejně přes květy. Autor videa v nadpisu kecá.

  • @vindic4479
    @vindic4479 Před 2 měsíci +2

    Marhule, višně, jablka a ořechy, to jsou moje nejoblíbenější.

  • @karolsloboda3371
    @karolsloboda3371 Před 2 měsíci +6

    pekne vysvetlenie mrazovych dosiek, este by som dodal ze ludia nevedia rozdiel medzi 2- a 3- ročným drevom.

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci

      Děkuji :-) Tyto (a další zajímavosti o meruňkách) vysvětluji ve svém meruňkovém kurzu :-))

  • @Pavel-gd3tr
    @Pavel-gd3tr Před 2 měsíci +5

    Super video děkuji, jde upřesnit jarní řez - říkáte o velikonocích - je 16.3. a meruňky kvetou, stříhat v květu, po odkvětu nebo o velikonocích ?

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci +3

      Stříhat až když raší i listy. Ale když opravdu raší, nejen když jsou trošku vykouklé první pupeny. Když vidíte opravdu zelenou barvu napříč stromem. Pak teprve ve stromu pořádně proudí míza a meruňka je schopná hned začít hojit rány. Na jihu už to může být klidně teď v Čechách si ještě týden, dva počkáme.

  • @miroslavuradnik2234
    @miroslavuradnik2234 Před 2 měsíci +5

    Pocuvam a vidim vas prvykrat! ...aj to som preklikol.....
    Ale!.......Respekt. ❤!
    Potrebujem radu, mozem sa vam nejako ozvat? ( minuly rok som sadil "prutik" marhulu....a teraz...????

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci +1

      Děkuji! Pošlete mi fotku na karel.marousek@hodinovy-sadar.cz

  • @vladimirhoferica5453
    @vladimirhoferica5453 Před 2 měsíci +2

    super videjka ,lopatovo vysvetlene.
    Mam 3rocnu marhulu,vyrastli mi 3 hlavne konare od kmenku,vlastne len 2 kostrove a jeden strednik,3timichyba,ako ju mam zostrihnut?Mam odrezat tie dva kostrove uplne a strednik zakratit na novo?Dakujem za odpoved

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci +1

      Mrkněte na tohle video z mého meruňkového kurzu: czcams.com/video/hmEjNq23OVc/video.html

  • @PetrTrafina
    @PetrTrafina Před 2 měsíci +2

    Super video, tedy přesněji super rady. Jasné, pravdivé a praxí ověřené. On je ale velký problém, tedy alespoň u mě, že se o stromy pečlivě starám (přiznávám, používám i chemii), ale další 3 sousedi kolem na to kašlou a moniliozou napadené větve nestříhají a nelikvidují. Nechají to na stromech. Domnívám se, že spory se pak masivně přenáší kolem. Jaký na to máte názor prosím? Může se zásadní množství ke mě dostávat přenosem větrem z vedlejších zahrad? Za poslední rok jsem musel už 2 letité stromy (meruněk) zlikvidovat 😒

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci +1

      Dobrý večer, ano, je to přesně tak jak píšete. Zanedbané meruňky u sousedů jsou zdrojem nákazy na stovky metrů kolem. Bohužel. Nesebrané moniliové mumie z loňského roku a sousedovic nemocné stromy jsou nejčastější příčiny rozvoje moniliózy.

  • @psyfreaky5857
    @psyfreaky5857 Před 2 měsíci +9

    Schválně jsem hledal nějaké studie, jak moc se přenáší choroby nůžkami. A vesměs jsou ty výsledky rozporuplné. Samozřejmě, základy hygieny jsou důležité všude. Nářadí má být čisté. Ale když platí, že ze země lze jídlo dát dítěti do 8 vteřin, tak kolik se přenese chorob nůžkami za mikrosekundu? :)

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci +15

      Vzhledem k tomu, že pěstuji ovocné stromy úplně bez chemie, využívám každou (i malou) možnost jak podpořit zdraví, vitalitu a odolnost svých stromů a omezuji jakékoliv (i rozporuplné) možnosti rozvoje chorob. Každý ať si z mého povídání vezme co uzná za vhodné. Nemůžu se zavděčit všem :-)

    • @psyfreaky5857
      @psyfreaky5857 Před 2 měsíci +2

      To byla spíš akademická otázka, ne kritika. Občas si taky říkám, že bych to mohl alkoholem přejet 👍

    • @PetrTrafina
      @PetrTrafina Před 2 měsíci

      @@psyfreaky5857 No, to ano. Jestli vy na to nejdete až příliš akademicky a nebylo by lepší, kdybyste se tím alkoholem přejel sám 😂😂😂 Pár mozkových buněk spálit neuškodí

    • @marekpospisil1998
      @marekpospisil1998 Před 2 měsíci

      ​@@hodinovysadardobrý den, lze namísto mytí ty nůžky líznout plamenem? Když pominu že to dá asi kdejakým nůžkám zabrat ?

  • @magdalenatomiskova9402
    @magdalenatomiskova9402 Před 2 měsíci +3

    Dobrý den, chtěla bych si zasazet meruňku do kontejneru. Jaký druh bych měla koupit?
    Děkuji

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci

      Dobrý den, jakýkoliv zákrsek. Kořeny zákrsku jsou zvyklé na mráz protože koření mělce. Pak zvládnou i pěstování v nádobě při lehkém zateplení.

  • @elenagajdosova1243
    @elenagajdosova1243 Před měsícem +1

    Čo robiť keď ma čerešňa gleit

  • @JanaKatinova
    @JanaKatinova Před 2 měsíci +3

    Prosím o radu, máme starou merunku (tak 30-40let). Min. 8 let se o ni nikdo nestaral. Ma hustou korunu. Chtěla bych ji prorezat, prosvetlit, ale bojim se, abych ji neublizila (vedlejsi tresen je nemocna (zrejme monilie). Mám pocit, ze takto vzrustnou (6-7m)a dlouhovekkou uz bych nesehnala. Navic je kraskou nasi zahrady. Kdybych mohla sehnat spravny stromek, prisadim ji obdobnou kamaradku. Kszdopadne, mam se bat riznout tlustsi vetve (stare vlky) nebo do toho rizika mam presto jit (s rezem v kvetu, cistymi nuzkami, balzamem pocitam). Dekuji

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci +4

      Dobrý večer, pošlete mi její fotku na e-mail karel.marousek@hodinovy-sadar.cz. Podívám se na ní a řeknu Vám.

  • @jirkasirka8693
    @jirkasirka8693 Před 2 měsíci +1

    Řešíte drobné přenosy nůžkami. Největší přenos je přes květy. Odešly mi kdysi dvě meruňky, do kterých jsem ani nestříhnul. Krásně rostly, jak vyhodily první květy, tak bylo po nich. Vidím kolem sebe ale růst staré nešlechtěné stromy, které nikdo nestříhá. A někdy rostou i na dost pitomých místech. Třeba na severním svahu u lesa. Rodí a žijí. Sem tam na nich odejde menší větev. Tak jako u všeho ovoce bude hrát roli i to šlechtění. Je to vždy něco za něco. Ztráta odolnosti je daň.

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci +1

      Máte pravdu. Ale přenos přes květy řeším taky. Je třeba sběr monikolých mumií ze stromů a vysvětlit sousedům, že by měli nemocné části svých stomů odstraňovat. A v zimě i ty jejich mumie. Meruňka rezistentní vůči monilóze není, ale jsou odrůdy, které jsou odolnější než ostatní. Těch dílků do skládačky zdravého stromu je spousta - doporučuji můj kurz Celostní péče o stromy, kde se věnuji cestám, jak mít zdravý strom. Podívejte se na úvodní video a program kurzu na www.hodinovy-sadar.cz/kurzy-rezu-ovocnych-stromu-2024/

  • @martinakaprova1933
    @martinakaprova1933 Před 2 měsíci

    Dobrý den.mam meruňku tři roky má hodně květů ,ale dole u kmínku že země rostou výhonky nejspíš podnože.co s nimi mám udělat.dekuji za odpověď a krásný den

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci +3

      Dobrý den, odhrábnout hlínu až tam, kde to obrůstá a beze zbytku (co nejdříve) všechno odstranit. Ideální je udělat si kolem stromu malý záhonek a ten kypřit, abyste viděla nové výmladky, které musíte vylamovat (opět až tam dole) hned za mlada než zdřevnatí.

    • @vladimirbohm5165
      @vladimirbohm5165 Před 2 měsíci

      ​@@hodinovysadar❤❤❤❤❤❤❤

  • @pavelhujar4266
    @pavelhujar4266 Před 2 měsíci +5

    Mám už všechny meruňky ostříhané, vůbec jim nevadí ani dřívější stříhání. Pokud jsou stromy zdravé, s pořádnými kořeny, je tento termín střihu ok.

    • @hodinovysadar
      @hodinovysadar  Před 2 měsíci

      Každý jak myslí a umí nejlépe... A stříkáte?

    • @pavelhujar4266
      @pavelhujar4266 Před 2 měsíci

      Nemusím, mám koruny posazené výše.

    • @psyfreaky5857
      @psyfreaky5857 Před 2 měsíci +3

      Co sadař, to názor. Ještě jsem nenašel, že by se všichni shodli na tom stejném. Po loňské katastrofě s mrazy už nebudu řezat meruňky před květem.