Czech Mars Society
Czech Mars Society
  • 12
  • 21 617
Ciolkovského rovnice není žádná raketová věda - RNDr. Petr Blaschke, Ph.D.
Jak napsal John. D. Clarke ve své slavné knize "Ignition!": V roce 1903 vyšel článek s názvem "Průzkum vesmíru pomocí reaktivních zařízení". Autorem byl neznámý středoškolský učitel Konstantin Eduardovič Ciolkovskij z jistého zapadlého městečka jedné nezajímavé provincie carského Ruska. Článek vyšel ve stejně obskurním ruském časopise a přilákal pozornost absolutně nikoho.
Teprve později lidé tuto práci docenily a dnes je Ciolkovskij právem považován za zakladatele raketového inženýrství a kosmonautiky. Především jeho "raketová rovnice", elegantní a mimořádně jednoduchý vzoreček (alespoň v porovnání s ostatními výsledky tohoto odvětví), dává fundamentální vhled do omezení a schopnostech reaktivních motorů.
O ní dalších Ciolkovského vhledech do všech oblastech vědy si budeme v této přednášce povídat.
zhlédnutí: 488

Video

Vzdálená setkání nultého druhu - RNDr. Filip Blaschke, Ph.D.
zhlédnutí 2,4KPřed 28 dny
Oumuamua - první extrasolární objekt nebo byl něčím víc? Mohlo by se jednat o pomyslného Rámu? Tak či onak se jedná o objekt, jenž nás do teď nenechává chladnými. Doktor Filip Blaschke nám připomene celou historii tohoto nanejvýš zajímavého tělesa a představí několik plánů, jenž svojí ambiciózností překvapí nejednoho z nás.
Super Heavy a Starship - duo (nejen) pro kolonizaci Marsu - Dušan Majer
zhlédnutí 6KPřed měsícem
Dušan Majer, šéfredaktor webu kosmonautix.cz, nám shrne veškerou historii i novinky kolo Super Heavy a Starship a vezme nás i na menší exkurzi do budoucnosti. Firma SpaceX dlouhodobě usiluje o kolonizaci Marsu. Po několika letech postupných úprav vykrystalizoval návrh podoby nosné rakety Super Heavy a kosmické lodi Starship, které mají tento cíl uskutečnit. Cesta to sice bude ještě dlouhá a těž...
Kosmická děla: Alternativa k raketám nebo si z nás někdo chce vystřelit?- RNDr. Petr Blaschke, Ph.D.
zhlédnutí 1,7KPřed měsícem
Již Jules Verne se ve svých knížkách zabýval, způsoby, jak se oprostit od matičky Země a vydat se ke hvězdám. V tehdejších sci-fi románech se používal jediný možný způsob - vystřelení dělem. Z dnešní doby, kdy raketové inženýrství každým dnem posouvá svoje hranice, se nám může zdát tento nápad zcela šílený. Anebo je užití děla, jakožto vesmírného prostředku, přeci jen možné? Doktor RNDr. Petr B...
Život na Venuši - dr. Janusz Petkowski, Ph.D. z MIT ( CZ - titulky )
zhlédnutí 1,2KPřed 2 měsíci
Astrobiolog, doktor Janusz Petkowski, Ph.D.. z MIT, se vás pokusí přesvědčit, že Venuše by mohla být mnohem zajímavějším světe, než se nám kdy snilo. Venuše je "sesterská" planeta Země, s podobnou hmotností a velikostí, avšak je to nehostinný, horký svět s mraky tvořenými koncentrovanou kyselinou sírovou. Prostředí tak odlišné od našeho, že by neměla být šance na nalezení života. Mraky na Venuš...
Jak jsme přemýšleli o Marsu v minulosti - RNDr. Martin Blaschke, Ph.D.
zhlédnutí 524Před 2 měsíci
Doktor Martin Blaschke nám připomene, že Mars pro nás vždy nebyl jen chladnou a pustou planetou a že v minulosti o něm lidé měli bujaré představy. Byla to planeta zasvěcena mužům a válkám i bohům. V představách lidí hojně osídlená, plná roztodivných živočichů, jenž leckdy inteligentně překonávali i nás. A přitom vše stálo na pochybných pozorování nebo snaze dostat se na titulní strany novin.
Plán na osídlení Marsu - Dr. Robert Zubrin ( CZ - titulky )
zhlédnutí 227Před 2 měsíci
U příležitosti oficiálního uznání Czech Mars Society jako kapitoly Mars Society pro Českou Republiku, si pro nás připravil prezident Mars Society, doktor Robert Zubrin, přednášku, ve které představí plán na osídlení Marsu - Mars Direct a zároveň pohovoří na téma: Proč je důležité se vydat právě na Mars.
Život ve sluneční soustavě - RNDr. Filip Blaschke, Ph.D.
zhlédnutí 1,8KPřed 3 měsíci
Doktor Filip Blaschke, člen Czech Mars Society, nám představí problémy s hledáním života překvapivě na Zemi i mimo ní a složitosti s tím spojené.
Dobývání Marsu od B do Z - RNDr. Petr Blaschke, Ph.D.
zhlédnutí 1,7KPřed 3 měsíci
V dnešní době vysíláme rakety skoro denně. Ale jaké sny hnaly jejich vývoj kupředu, když rakety dělaly první nejisté kroky? Stanutí na Měsíci či navštívení Marsu, to byly sny, jenž poháněli jejich vývoj. Připomene takřka už zapomenutý, ale ambiciózní plán Wernhera von Brauna, sen o dobytí Marsu. A i když tato představa zůstala pouze na papíře, inspirovala další k vytvoření realističtějších plán...
Kosmické záření a ochrana před ním - RNDr. Vladimír Wagner CSc.
zhlédnutí 1,5KPřed 3 měsíci
Tentokrát nám proslulý fyzik, doktor Vladimír Wagner přiblíží problematinu kosmického záření a podstatu radiace ve vesmíru, jejich biologických účincích a možnostech ochrany kosmonautů při dlouhodobých letech nebo práci na planetách či jejich měsících. Jelikož kosmické záření a radiace představují značné riziko pro kosmonauty i přístroje. Přichází ze Slunce i z mezihvězdného prostředí. Země nás...
Pátrání po životě na Marsu před prvním příletem lidí - ALFA Mars - Dr . Jan Špaček
zhlédnutí 333Před 3 měsíci
V dnešním videu nám doktor Jan Špaček představý iniciativu ALFA Mars ( Agnostic Life Finding Association - MARS), neboli snahy o nalezení života na Marsu ještě před příchodem lidí.
Všechno na Mars - RNDr. Tomáš Petrásek, Ph.D.
zhlédnutí 3,9KPřed 4 měsíci
Doktor Tomáš Petrásek představí problematiku života na Marsu z hlediska biologie, aneb skutečně jsme nic nenašli? Osvětlí důvody, proč zkoumat Mars a probere úskalí předchozích a budoucích misí.

Komentáře

  • @jandostal9568
    @jandostal9568 Před 4 dny

    Krásně shrnuto. Výborná přednáška.

  • @DL-kc8fc
    @DL-kc8fc Před 13 dny

    Naprosto skvělé shrnutí. Jenom malá poznámka k J.Verne - po vlastních neúspěších v psaní lebret, básní a divadelních her, se s nakladatelm Hezelem rozhodli popularizovat (žánr Sci-fi ještě neexistoval) tehdejší technické novinky a jejich využití v budoucnosti, což už bylo obsahem tehdejšího bulváru a bylo to velmi oblíbené novinářské téma. Tedy tam, kde se v jeho dílech objevují čiré fantazie, kterým se dnes usmíváme, byly vlatními příspěvky jeho samého, jeho bratra a Hezela. Například výroba kyslíku a odstraňování CO2 už tehdy bylo zvládnuté v ponorkách typu Ictieno. Stejně tak "televize" už tehdy vycházela z teorie rozkladu obrazu Nipkowým diskem atd. Verne si skutečně nemusel nic vymýšlet, protože i teorie o vystřelování lidí v projektilech (s neblahými důsledky) byla tehdy vážně diskutována - proto ty exaktní výpočty nejenom z této oblasti atd. Ale například rychlé otevření dveří kosmické lodi, aniž by došlo k prudké dekompresi - tak to byla licence "Verne", páč i o tomto důsledku se tehdy vědělo. :) To však nic neupírá z toho, že Verne oslovil a ovlivnil snad každého kluka.

  • @petrblaschke5453
    @petrblaschke5453 Před 14 dny

    Díky hoši, že tak skvěle připravujete tyto videa!

  • @Liatlordofthedungeon
    @Liatlordofthedungeon Před 14 dny

    Perfektní přednáška.

  • @filipblaschke1657
    @filipblaschke1657 Před 14 dny

    Název je bravurní narážka na to, že Ciolkovského rovnici je možné i misgenderovat. :) ... Natož pochopit.

    • @Czech-Mars-Society
      @Czech-Mars-Society Před 14 dny

      Jsme rádi, že jste si toho všiml, pravděpodobně to opravíme, nicméně se jedná o odkaz na plné znění názvu na našich stránkách. :D

  • @mr.g4822
    @mr.g4822 Před 18 dny

    Vynikajuca prednaska

  • @dexter.jameson
    @dexter.jameson Před 26 dny

    Tragickej zvuk i výklad

  • @siloton
    @siloton Před 27 dny

    Pan Blaschke se nebojí žádných obskurních zákoutí. Skvělý humor, příjemné podání, lehce exotický přízvuk příjemný dojem završí :)

  • @michalkraft19
    @michalkraft19 Před 28 dny

    Úžasný video. Jsi borec na místě. Díky moc.

  • @petrbenatzky5018
    @petrbenatzky5018 Před měsícem

    Obrovsky zajímavé téma, ale pán nebyl stvořen k tomu, aby se stal prednášejícím, který dokáže zaujmout.

  • @jarmilanemcova4146
    @jarmilanemcova4146 Před měsícem

    Když ale nerozumíme? Anglicky?

    • @Czech-Mars-Society
      @Czech-Mars-Society Před měsícem

      Dobrý den, ano, čas od času zveme i zahraniční řečníky. A protože víme, že né každý ovládá angličtinu, připravujeme k těmto přednáškám navíc i české titulky.

  • @albart5765
    @albart5765 Před měsícem

    tak už ten úvod je na nekompromisní lajk! 🙂

  • @JanPrazak
    @JanPrazak Před měsícem

    Dějí se podobné veřejné přednášky například na Kladně? Škoda že jste tak daleko. A kolik přibližně stojí vstup na takovou přednášku? Děkuji za odpověď a přeji spoustu dalších výborných přednášek.

    • @Czech-Mars-Society
      @Czech-Mars-Society Před měsícem

      Jsme rádi, že se vám přednášky líbí. Bohužel naše skupinka nadšenců pořádá přednášky pouze v Opavě a to každou poslední středu v měsíci, nicméně dobré je, si to ověřit na našich stránkách. Co se vstupu týče, je zcela zdarma. Pokud nás ale chcete podpořit a to i na dálku, odběr určitě potěší.

  • @gregoryhaus4115
    @gregoryhaus4115 Před měsícem

    Nádhera Dušan, úplne dokonalé 👍. Vďaka.

    • @Czech-Mars-Society
      @Czech-Mars-Society Před měsícem

      Jsme rádi, že se přednáška líbila a děkujeme za podporu. Žene nás to kupředu.

  • @jansuchanek4804
    @jansuchanek4804 Před měsícem

    Super přednáška, jako vždycky :) Ale zvuk je mono??

    • @Czech-Mars-Society
      @Czech-Mars-Society Před měsícem

      Hups, muselo dojít k nějaké chybě při renderování videa, která nám unikla. Moc se za to omlouváme a děkujeme za upozornění. Budeme si na to dávat dvojnásob pozor u dalších záznamů. Teď vám můžeme jen poradit se změnou v nastavení, které by to mělo vyřešit. Windows: Hledat -> Nastavení -> Systém -> Zvuk -> Monofonní zvuk na zapnuto Mac: Předvolby systému -> Zpřístupnění-> Zvuk -> Přehrát stereozvuk jako mono (zaškrtnuto) Ještě jednou dík moc za upozornění.

    • @jansuchanek4804
      @jansuchanek4804 Před měsícem

      @@Czech-Mars-Society V pohodě, nic se neděje. Já to slyšel naživo v Uherském Brodě, ale i “na jedno ucho” to stojí za to slyšet znovu :) Za návod díky.

  • @adimrefed
    @adimrefed Před měsícem

    Skvelé naozaj...❤

  • @danarmada5213
    @danarmada5213 Před měsícem

    Já tyto přednášky pana dr. Blažkeho žeru. Jsou stejně erudované jakožto znalé. Velký motivátor ❤

    • @paveliii.7639
      @paveliii.7639 Před 26 dny

      Nabývám dojmu, že matika předurčuje fyzikální zákony. Co kdyžto tak opravdu je?

  • @indexmiro
    @indexmiro Před měsícem

    A ten smiech pri týraní zvierat si mohol odpustiť

  • @filipblaschke1657
    @filipblaschke1657 Před měsícem

    Pecka.

  • @Liatlordofthedungeon
    @Liatlordofthedungeon Před měsícem

    Skvělá přednáška.

  • @michalplas9181
    @michalplas9181 Před měsícem

    Skvělá přednáška. Výklad pana doktora Blaschkeho je úžasný:) Více od něj, moc prosím. S pozdravem Michal Plas

    • @Czech-Mars-Society
      @Czech-Mars-Society Před měsícem

      Velice děkujeme a jsme rádi, že se přednáška líbila. PS: Nemusíte se bát, doktor Blaschke patří k našim horlivým přednášejícím.

  • @michalvesely5073
    @michalvesely5073 Před měsícem

    Výborna prednáška

  • @milanmarik9925
    @milanmarik9925 Před 2 měsíci

    Děkuji za zajímavé video. Při jeho zhlédnutí mě napadlo jak teraformovat Mars a Venuši zároveň. Stačí nabrat Mračna z Venuše a vletět s nimi do atmosféry Marsu čímž získáme potřebné teplo, čímž můžeme šikovně získat CO2 + H2O. Když to budeme dělat dostatečně dlouho tak na Venuši snížíme atmosférický tlak a koncentraci kyseliny sírové a na Marsu naopak. Jak jednoduché 🙂

    • @Czech-Mars-Society
      @Czech-Mars-Society Před 2 měsíci

      Jsme rádi, že se přednáška líbila. Co se týče vašeho nápadu ohledně teraformace, samo sebou je tu nespočet možností, na co by se například CO2 z Venuše dal použít. Čistě teoreticky byste se musel nejdříve zamyslet nad nějakou efektivní těžbou. V případě Venuše přichází v potaz, např. sestavení soustavy zrcadel kolem Venuše, jejíž účelem by bylo snížit množství dopadajícího slunečního záření. Následné ochlazování planety by po pár stoletích skončilo ledovým příkrovem z CO2 na celém povrchu. A poté už byste mohl onen „suchý led“ nerušeně těžit. Co byste s ním následně chtěl dělat, by už bylo jen na vás. Třeba Kurzgesagt má na toto pěkné video.

  • @romankraner1288
    @romankraner1288 Před 2 měsíci

    skoda toho zvuju...

  • @pavelstastny327
    @pavelstastny327 Před 2 měsíci

    Hrome jak to, že jsem si téhle přednášky všiml až dnes? :-D aha ... nemám odběr ;-)

  • @vm1486
    @vm1486 Před 2 měsíci

    Myslím, že kosmické záření je největší problém vesmírného cestování. Ráda vyslechnu celou přednášku. Předem za ni děkuji.👍

  • @Liatlordofthedungeon
    @Liatlordofthedungeon Před 2 měsíci

    Exellent lecture and congratz to Czech Mars Society!

  • @nvmcsotmtsvtmslt
    @nvmcsotmtsvtmslt Před 2 měsíci

    trápna prednáška od Petraška

    • @Lokwir
      @Lokwir Před 2 měsíci

      Faktem je, že intelektuálně slabší sociální skupina není úplně cílovka těchto přednášek, takže tvoje komentáře jsou zcela pochopitelné. 😁

    • @nvmcsotmtsvtmslt
      @nvmcsotmtsvtmslt Před 2 měsíci

      @@Lokwir Sociálne slabší intelektuáli sú tí, ktorí môžu mať významné intelektuálne schopnosti alebo prínosy, ale zároveň čelia sociálnym, ekonomickým alebo iným ťažkostiam. Tento termín môže zahŕňať ľudí ako sú umelci, spisovatelia, vedci alebo iní intelektuáli, ktorí majú obmedzený prístup k príležitostiam, zdrojom alebo podpore kvôli ich sociálnemu postaveniu, zdravotnému stavu alebo iným faktorom. Je dôležité si uvedomiť, že sociálna slabosť neznamená nedostatok inteligencie alebo hodnoty.

    • @nvmcsotmtsvtmslt
      @nvmcsotmtsvtmslt Před 2 měsíci

      @@Lokwir ty 🎺

    • @Lokwir
      @Lokwir Před 2 měsíci

      @@nvmcsotmtsvtmslt 🤣🤣🤣 ale já vůbec o sociálně slabých intelektuálech nemluvím 🤣🤣🤣 já mluvím o intelektuálně slabších 🤣🤣🤣 tak díky za potvrzení 🤣🤣🤣

    • @nvmcsotmtsvtmslt
      @nvmcsotmtsvtmslt Před 2 měsíci

      a úbožiak jak su aj celé prednášky toho mimochoda.

  • @zdenekzalis5916
    @zdenekzalis5916 Před 2 měsíci

    Blouznění o Marsu. Nic jiného to není. Lidská noha nešlápla ani na Měsíc. Rád se podívám na důkazy, že se mýlím.

    • @nvmcsotmtsvtmslt
      @nvmcsotmtsvtmslt Před 2 měsíci

      Na mesiaci asi boli keď ich Russia sledovala a vydelí ich tam. Keby to bol klam isto by to pevedali. akurát nechap že čo chceju kolonizovať. to je nereálne.

    • @ondrejskopal9392
      @ondrejskopal9392 Před 2 měsíci

      Vždyť najdeš několik hodin práce na měsíci .... Co by tě jako přesvědčilo? 😂

    • @mckapybara
      @mckapybara Před měsícem

      A tohle má, prosím pěkně, volební právo.

    • @zdenekzalis5916
      @zdenekzalis5916 Před měsícem

      @@mckapybaraJediná argumentace urážky. Taky se mějte pěkně.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před 11 dny

      @@zdenekzalis5916 O Marsu se skutečně jenom mluví, ergo zvažuje se, zda-li přeci nebude lepší, když Mars zůstane planetou robotů. Spekulovat o Marsu není v tomto případě plané. Důkazy "lidské nohy" na Měsíci snad nikdo v této věci znalý nerozporuje - ani dnes nelze věrně simulovat pohyb astronatů na jeho povrchu, páč i kdyby měl současný programátor CGI ponětí o kinematice, nedá to, natož Kubrick v minulém století s tehdejší trikovou technikou alá malůvky na sklo a provázky. Prostě to ani dnes nejde věrohodně napodobit tak, aby to zmátlo kinematika. Televizní záběry jednotlivých lunárních misí byly těmi nejdůležitějšími důkazy, než například dovezené kamení a zaznamenaná komunikace. Rusáci, ač nechtíc, uznali svou porážku v dobývání Měsíce a věř, že v rámci tehdejší války o technologickou nadvládu a významnému politickému profitu by nemlčeli ani chvilinku. Rusáci rovněž zkoumali televizní záběry štábem svých kinematiků, lačni odhallit podvod vytvořený ve studiu. V současnosti jsou místa přistání nafocena ve vysokém rozliŠení z orbity Měsíce a nejenom že lze rozeznat prázdné přistávací rampy (kapsle se musela vrátit k velitelskému modulu - sama přistát nemohla), ale jsou rozeznatelné i stopy astonautů, včetně vozítka. Nové krátery mikrometeoritů překrývající stopy poskytují datování do doby 60-70. let minulého století. Lunární konspirace se už nenosí, ergo je směšná...

  • @lukasrafajpps
    @lukasrafajpps Před 3 měsíci

    super👍

  • @Liatlordofthedungeon
    @Liatlordofthedungeon Před 3 měsíci

    wow 3 hodiny!

  • @filipblaschke1657
    @filipblaschke1657 Před 3 měsíci

    #VikingsDiscoveredLifeonMars

  • @filipblaschke1657
    @filipblaschke1657 Před 3 měsíci

    Jestli mít na Marsu bazén nebo pivo ... o tom bych snad vypsal referendum ... ovšem předpokládám velice jednostranný výsledek.

    • @Liatlordofthedungeon
      @Liatlordofthedungeon Před 3 měsíci

      V pivě je dost vody, takže je to logická volba. Takhle tam bude obojí.

    • @divoskajaja
      @divoskajaja Před měsícem

      Také myslím, že nejlepším kompromisem by byl bazén piva. :-D

  • @Liatlordofthedungeon
    @Liatlordofthedungeon Před 3 měsíci

    Krásná přednáška!

  • @filipblaschke1657
    @filipblaschke1657 Před 3 měsíci

    Go Alpha Mars!

  • @Liatlordofthedungeon
    @Liatlordofthedungeon Před 4 měsíci

    Perfektní! :)